Hírek

2025-ben kettős évfordulóra emlékezünk: június 4-én lesz Harag György születésének 100-ik, július 10-én pedig halálának 40-ik évfordulója.
A legrégebbi állandó magyar nyelvű színtársulat, a Kolozsvári Állami Magyar Színház történetében az egyik legnagyobb hatású alkotóként tartjuk számon Harag György európai rangú rendezőt, akinek életpályája és szellemi hagyatéka olyan örökség, amely meghatározta színházunk identitását.
Már 1947-ben, elsőéves színészhallgatóként a kolozsvári társulathoz szerződött, és ezt követően rendszeres alkotója maradt a színháznak. Közben részt vett a Nagybányán, majd később Szatmárnémetibe költöztetett magyar színház megalapításában is. Életének utolsó szakaszában, 1975-től egészen 1985-ben bekövetkezett haláláig a kolozsvári színház főrendezőjeként tért vissza a városba. Pályafutása során huszonkilenc előadást rendezett a sétatéri színházban, ahol legjelentősebb munkái is születtek – köztük Sütő András korszakos drámáinak emlékezetes színrevitelei.
Az eseményre olyan színházak előadásait hívta meg a Kolozsvári Állami Magyar Színház, amelyek városaiban Harag György pályafutása során dolgozott, illetve olyan művek feldolgozásait, amelyeket ő maga is színre vitt. A meghívott produkciók mellett az Emlékhét ideje alatt a kolozsvári társulat öt saját előadását is műsorra tűzi.
Az Emlékhét nyitónapján, június 1-jén, vasárnap este 8 órától a stúdióteremben Szabó K. István rendezésében lesz látható az Édes Anna, a társulat egyik legnagyobb közönségsikere.
Június 2-án, hétfőn este 7 órától szintén a stúdióterem ad otthont az ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Janovics című előadásnak, amely a kolozsvári mozgókép- és színháztörténet kiemelkedő alakjának állít emléket.
Június 3-án, kedden este 8 órától Elise Wilk kortárs erdélyi szerző Alaszka című drámáját láthatja a közönség a stúdióteremben. A Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkcióját Sebestyén Aba rendezte. Az előadás három női sorson keresztül vizsgálja a kommunista múlt máig élő hatásait.
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata június 4-én, szerdán este 7 órától a nagyszínpadon mutatja be a magyar drámairodalom klasszikusát, Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című színjátékát, Sardar Tagirovsky rendezésében. A szöveghű előadás magán viseli a romantika stílusjegyeit, ugyanakkor a kortárs színház nyelvén szólítja meg a nézőket.
Csütörtökön, június 5-én két előadást is láthat a közönség. A Kolozsváron nem először vendégeskedő szófiai Sfumato Theatre Laboratory ezúttal Csehov klasszikusát, a Platonovot játssza PlatonOFF címmel este 7 órától a nagyszínpadon kialakított stúdiótérben. Margarita Mladenova és Ivan Dobcsev rendezésében az előadás Csehov alaptémáját, az eltűnő ember képét vizsgálja új formanyelven keresztül. Este 9 órától a stúdióteremben Tompa Gábor legújabb kolozsvári rendezése, az irodalmi Nobel-díjas Jon Fosse drámája, az Én vagyok a szél lesz műsoron.
Június 6-án és 7-én két kolozsvári előadás szerepel az Emlékhét programjában. Pénteken, június 6-án 19 órától a társulat legfrissebb bemutatója, Sławomir Mrożek Tangó című darabja lesz látható a nagyszínpadi stúdiótérben. A kelet-európai abszurd drámairodalom egyik meghatározó művét Keresztes Attila rendezésében láthatja a közönség. Szombaton, június 7-én 19 órától William Shakespeare ikonikus tragédiája, a Hamlet kerül színre a nagyszínpadon, Vecsei H. Miklóssal a címszerepben, Tompa Gábor rendezésében.
Június 9-én, hétfőn este 7 órától a bukaresti Komédiaszínház előadásával zárul az Emlékhét. A nagyszínpadon Martin McDonagh A kripli című fekete komédiáját láthatja a közönség, melyet világszerte nagy sikerrel játszanak. A Vlad Massaci rendezésében színre vitt előadásban neves bukaresti színészek – többek között Emilia Popescu és Dorina Chiriac – játszanak. Az Oscar-díjas ír származású filmrendező, dráma- és forgatókönyvíró darabja sötét humorral átszőtt, megrendítő történet a szeretetéhségről, a kiszolgáltatottságról és a kitörés vágyáról – egy olyan ír szigeten, ahol a kegyetlenség mindennapos, a humor pedig túlélési eszköz.
A meghívott előadások mellett az Emlékhét programját könyvbemutatók, kerekasztal-beszélgetések, Harag György előadásairól készült felvételek vetítése, valamint egyéb kísérőprogramok is színesítik.
Az Harag György Centenáriumi Emlékhét társszervezője a Corvineum Alapítvány, főtámogatói a Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alap, valamint a Communitas Alapítvány.
Minden előadás magyar, román és angol felirattal követhető!
Az Emlékhét programjában szereplő előadásokra jegyek vásárolhatók online a huntheater.biletmaster.ro oldalon, valamint a színház jegypénztárában.
A színház fenntartja a műsorváltoztatás jogát!
Válogatás az archívumból
-
Az Újvidéki Színház bemutatta A. P. Csehov: Sirály című darabját Radoslav Milenkovic rendezésében.2006. június 27.
-
Kolozsvári színház
Harag György Centenáriumi Emlékhét Kolozsváron
A Kolozsvári Állami Magyar Színház, tisztelegve egykori főrendezője előtt, Harag György Centenáriumi Emlékhét címmel eseménysorozatot szervez június 1-9. között.
-
Figura Stúdió Színház
Közös előadást készít a Figura Stúdió és a Tamási Áron Színház
Idén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, mely alkalomból közös előadást készít a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatával az egykori alapító igazgató, Bocsárdi László rendezésében. -
Kisvárdai színházi találkozó
A Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválja
A Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválját idén június 20-28 között rendezik meg, programban a tizenkilenc versenyelőadás, három végzős vagy frissdiplomás színinövendék fellépése mellett, a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ induló Várszínházi Esték sorozatának hat előadását is megtekintheti a közönség. -
Közép-Európa Táncszínház
Közép-Európa Táncszínház bemutatója
A Közép-Európa Táncszínház április 24-én mutatta be X Maciej Kuźmiński: Négy évszak című előadását a Nemzeti Táncszínházban. -
Nemzeti Színház
Szeleczky Zita 110 – kiállítás a Nemzeti Színházban
Szeleczky Zita 110 – kiállítás nyílik a Nemzeti Színházban április 17-én a színház emeleti előcsarnokában, megnyitót mond Lehoczky Zsuzsa, a Nemzet Színésze.
-
Interjúk
„Lélek nélkül nincs is emberi arca semminek”
Interjú Hegedűs D. Gézával a gyermeki rácsodálkozásról és nagy fordulópontokról, a kitaposott ösvényekről és a színház örökkévalóságáról Kozma András