De mi lett a nővel? Június 16-án az Északi Színházban
A De mi lett a nővel című előadással tér vissza a szatmári színpadra Szélyes Ferenc, a Harag György Társulat örökös tagja!
Június 16-án, pénteken 19 órai kezdettel az Északi Színház termében lesz látható a Gyulai Várszínház remek előadása, melynek szereplői Győrffy András, Jászai Mari-díjas, Kárp György, Bánffy Miklós-díjas és Szélyes Ferenc, Jászai Mari-díjas művészek. Az előadás rendezője Béres László.
A kerettörténet szerint valamikor a XIX. század végén három ágrólszakadt színész elindul a végtelen, forró országúton Bikulina bankár estélyére. Útközben egyikük történeteket, pletyka-ízű sztorikat mesél a társasági élet egyik mitikus nőjéről, a bankár unokahúgáról, Irináról. A különös dramaturgiájú történetben szerelmek és csalódások, kivégzések és foghúzások, öngyilkosságok és ellenvonatok kavarognak Irina Bikulina ártatlan, mégis felkavaróan buja, szenvedélyes alakja körül.
A történet örök – három férfi mesél egy nőről. Három férfi, három színész, három utazó. És egy látszólag soha véget nem érő utazás – ha úgy tetszik, az élet színpadán.
Az előadásban három, az élete zenitjén túl lévő erdélyi vándorszínész mesél, amelyben a nő az eltűnt ifjúságot, a régmúlt korokat és az emlékezés által szerzett boldogságot, a melankolikus és elégikus nyugalmat jelképezi. Mi az a mi a három idős csepűrágót összetartja? Az emlékezés, az egymásnak mesélés gesztusa. Vagy a színház.
Egy biztos: mindannyiunkban él egy Irinia. Egy nő, valami, akire vagy amire emlékezni szeretnénk, mert az emlékeink tartanak életben minket.
Az előadásra jegyek kaphatók a Szatmárnémeti Északi Színház Horea utcai jegypénztárában, hétfőtől péntekig 10 és 17 óra, szombaton 10 és 13 óra között. Online jegyvásárlás a Biletmaster.ro oldalon.
Válogatás az archívumból
A Thália Színházban az Újvidéki Színház a Határon Túli Színházi Estek sorozatában a Via Italia című darabot mutatta be. Domonkos István műveiből a színpadi adaptációt Gyarmati Kata és Mezei Kinga készítette. Az előadást Mezei Kinga rendezte.
Ezúttal Magyarország talán legismertebb művészpárja: Borbély Alexandra és Nagy Ervin mesélnek az életükről egy megkomponált színházi este formájában sok-sok humorral és öniróniával.
A BTM Kiscelli Múzeum, Templomtérében május 8-én lesz a budapesti bemutatója Gyarmati Erzsébet és Salamon Eszter Monument 0.7: M/Others (2019) című performanszának.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház, tisztelegve egykori főrendezője előtt, Harag György Centenáriumi Emlékhét címmel eseménysorozatot szervez június 1-9. között.
Idén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, mely alkalomból közös előadást készít a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatával az egykori alapító igazgató, Bocsárdi László rendezésében.
A Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválját idén június 20-28 között rendezik meg, programban a tizenkilenc versenyelőadás, három végzős vagy frissdiplomás színinövendék fellépése mellett, a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ induló Várszínházi Esték sorozatának hat előadását is megtekintheti a közönség.